Jaka pompa ciepła do domu 150 m²? Konkretny dobór mocy i kosztów
Wybór pompy ciepła do domu 150 m² to decyzja na lata, w której łatwo przepłacić, ale równie łatwo wpaść w pułapkę źle dobranej mocy albo nietrafionej technologii. Realny koszt inwestycji waha się od 33 do 80 tys. złotych brutto, lecz po uwzględnieniu programu Moje Ciepło lub ulgi termomodernizacyjnej kwota startowa spada nierzadko o 50-70 procent. Poniższy przewodnik prowadzi przez dobór mocy, porównanie typów urządzeń, kalkulację kosztów i ścieżkę dotacyjną, tak aby inwestor zyskał jasność, a nie kolejne pytania.

- Jaka moc pompy ciepła do domu 150 m² i jak ją policzyć
- Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa do domu 150 m²
- Koszt pompy ciepła do domu 150 m² z montażem i dotacją
- Dotacje na pompę ciepła w 2025 roku
- Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę
- Integracja z fotowoltaiką, podłogówką i buforem
- Montaż i serwis pompy ciepła w domu 150 m²
- Kiedy pompa ciepła się nie opłaca?
- Najczęstsze błędy inwestorów
| Parametr | Wartość dla domu 150 m² |
|---|---|
| Zakres mocy grzewczej | 7-10 kW (nowy dom WT2021), do 12 kW (starsze budownictwo) |
| SCOP (klimat umiarkowany, A2/W35) | ≥ 3,5, optymalnie 4,0-4,8 |
| Koszt zakupu z montażem (powietrzna) | 30 000-50 000 zł |
| Koszt zakupu z montażem (gruntowa) | 45 000-80 000 zł |
| Maksymalna dotacja (Moje Ciepło 2025) | do 35 000 zł |
| Ulga termomodernizacyjna | do 53 000 zł odliczenia |
Jaka moc pompy ciepła do domu 150 m² i jak ją policzyć
Moc pompy to nie kwestia intuicji ani tabelki producenta, lecz prostej arytmetyki opartej na realnym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Każdy dom 150-metrowy ma inne straty wynikające z izolacji, stolarki okiennej, liczby kondygnacji i zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
Dla budynku w standardzie WT2021, czyli z wentylacją mechaniczną z rekuperacją i grubą warstwą termoizolacji, jednostkowe zapotrzebowanie oscyluje wokół 40 W/m². Przy powierzchni 150 m² daje to 6 kW mocy grzewczej dla samego ogrzewania. Do tego dochodzi 1-2 kW na przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny, co oznacza, że optymalna moc urządzenia mieści się w przedziale 7-8 kW.
W domach zrealizowanych według starszej normy WT2017 jednostkowe zapotrzebowanie rośnie do 50-60 W/m², a więc zapotrzebowanie na samą instalację grzewczą wynosi 7,5-9 kW. Po doliczeniu CWU uzyskujemy 9-10 kW, co stanowi górną granicę typowych urządzeń typoszeregu powietrznego i gruntowego dla tej powierzchni.
Starsze budynki, nieocieplone lub ocieplone warstwą poniżej 10 cm, potrafią generować straty rzędu 70-80 W/m². W takim przypadku zapotrzebowanie sięga 10,5-12 kW, a sama pompa przestaje być opłacalna bez wcześniejszej termomodernizacji, bo przy ujemnych temperaturach zewnętrznych pracuje non stop, zużywa dużo prądu i szybko się zużywa.
Wzór uproszczony wygląda następująco: P [kW] = powierzchnia × W/m² + 1-2 kW na CWU. Bardziej precyzyjną wartość uzyskasz z audytu energetycznego, ale już ta kalkulacja pokazuje, dlaczego pompa 6 kW w nieocieplonym domu skończy się pracą na grzałce elektrycznej przez pół sezonu.
Zbyt mała moc oznacza ciągłą kompensację grzałką elektryczną i rachunki wyższe niż na gazie. Zbyt duża moc prowadzi do taktowania, czyli częstych startów i wyłączeń sprężarki, które obniżają SCOP o 10-20 procent i przyspieszają zużycie sprężarki.
Czynniki, które przesuwają moc w górę
- Klimat regionalny: w strefach podgórskich i wschodnich Polsce dobór mocy wymaga korekty +10-15 procent względem wyliczenia.
- Wysoka temperatura zasilania: grzejniki 55-60°C zamiast podłogówki 35°C wymagają mocy nawet o 30 procent wyższej.
- Duże przeszklenie od strony północnej: szyby trzyszybowe o niskim g tracą mniej, ale sama kubatura przeszkleń zwiększa zapotrzebowanie.
- Stropodach bez ocieplenia lub stropodach wentylowany: to klasyczne miejsce ucieczki ciepła, które podnosi jednostkowe W/m².
Checklista: czy Twój dom nadaje się na pompę ciepła?
- Izolacja ścian: minimum 15 cm styropianu grafitowego lub 18 cm wełny?
- Okna: pakiet trzyszybowy z Ug poniżej 0,9 W/(m²K)?
- Ogrzewanie niskotemperaturowe: podłogowe, ścienne lub niskotemperaturowe grzejniki?
- Temperatura projektowa zasilania: 35-45°C?
- Dostępna moc przyłączeniowa: 3 fazy i minimum 9-12 kW?
- Miejsce na jednostkę zewnętrzną: min. 1,5 m odległości od okien sąsiadów, brak zacienienia?
- Strefa akustyczna: działka nie graniczy z gęstą zabudową wielorodzinną?
- Działka: co najmniej 250-300 m² wolnej powierzchni pod kolektor poziomy?
- Warunki geologiczne: brak wód gruntowych płytszych niż 2 m od poziomu odwiertów?
- CWU: zużycie poniżej 250 litrów dziennie dla czteroosobowej rodziny?
Trzy lub więcej odpowiedzi negatywnych oznacza, że przed montażem pompy konieczna jest termomodernizacja albo korekta projektu instalacji.
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa do domu 150 m²
Wybór źródła ciepła to decyzja o kompromisie między kosztem inwestycji, sprawnością sezonową a ograniczeniami działki. Dla domu 150 m² w polskich warunkach klimatycznych realnie rozważa się trzy ścieżki technologiczne: powietrzną monoblok lub split, gruntową pionową oraz gruntową poziomą.
Pompa powietrzna monoblok to najtańsze rozwiązanie inwestycyjnie, bo cały obieg chłodniczy zostaje zamknięty w jednostce zewnętrznej, a do wnętrza prowadzą jedynie rury wodne. Taki układ oznacza uproszczony montaż, brak konieczności posiadania certyfikatu F-gazowego u instalatora i niższe ryzyko wycieku czynnika w obrębie domu. Sprawność SCOP waha się od 3,2 do 4,5 w zależności od klasy urządzenia, choć przy temperaturach poniżej -10°C efektywność spada, a sprężarka wchodzi na wyższe obroty.
Pompa powietrzna split składa się z jednostki zewnętrznej i modułu wewnętrznego połączonych przewodem chłodniczym. Ten wariant lepiej chroni elementy hydrauliczne przed mrozem, lecz wymaga instalatora z uprawnieniami do obsługi F-gazów (certyfikat zgodny z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 517/2014) i precyzyjnego lutowania. W domach o ograniczonej powierzchni elewacji to często jedyna opcja, gdyż jednostka zewnętrzna może być mniejsza niż w monobloku o tej samej mocy.
Pompa gruntowa pionowa, czyli z odwiertami o głębokości 80-150 m, zapewnia stabilną temperaturę źródła rzędu 8-10°C przez cały rok. SCOP osiąga 4,5-5,5 i nie spada nawet przy silnych mrozach, bo temperatura na głębokości 100 m pozostaje praktycznie stała. Wymaga jednak pozwolenia na odwierty zgodnie z Prawem geologicznym i górniczym (Dz.U. 2023 poz. 1637), a w obszarach ochrony wód podziemnych może wymagać dodatkowych uzgodnień.
Pompa gruntowa pozioma korzysta z kolektora zakopanego na głębokości 1,2-1,5 m, gdzie temperatura gruntu waha się między 5 a 12°C w skali roku. SCOP wypada nieco niżej niż w pionówce (3,8-4,8), ale koszt odwiertów odpada. Warunkiem koniecznym jest wolna powierzchnia działki rzędu 250-400 m² dla domu 150 m², z dala od drzew i instalacji podziemnych.
| Typ pompy | SCOP (klimat PL) | Koszt z montażem | Wymagana powierzchnia | Min. temperatura pracy | Główne ograniczenie |
|---|---|---|---|---|---|
| Powietrzna monoblok | 3,2-4,5 | 30 000-48 000 zł | 1 m² przy ścianie | -20°C | Spadek wydajności poniżej -5°C |
| Powietrzna split | 3,4-4,7 | 35 000-50 000 zł | 1 m² przy ścianie | -22°C | Wymagane F-gazy u instalatora |
| Gruntowa pionowa | 4,5-5,5 | 55 000-80 000 zł | Tylko miejsce na głowicę | Stałe 8-10°C | Pozwolenie na odwierty |
| Gruntowa pozioma | 3,8-4,8 | 45 000-65 000 zł | 250-400 m² działki | 5-12°C | Brak miejsca, bliskość wód gruntowych |
Powietrzna monoblok wygrywa, gdy liczy się szybki montaż, niski budżet i brak formalności geologicznych. Gruntowa pionowa to wybór dla inwestorów, którzy chcą maksymalnej niezależności od aury i najniższych rachunków w długim horyzoncie. Pozioma sprawdza się na dużych działkach z miękkim gruntem i niskim poziomem wód gruntowych.
Kiedy gruntowa odpada? Działka poniżej 250 m², warunki gruntowe uniemożliwiające odwierty (skały, kurzawka), obszar ochrony GZWP albo brak zgody współwłaścicieli działki. W takich przypadkach pompa powietrzna to jedyna sensowna opcja, o ile dom spełnia warunki izolacyjne.
Koszt pompy ciepła do domu 150 m² z montażem i dotacją
Realna cena pompy to suma kilku składowych: urządzenie, osprzęt hydrauliczny, automatyka, montaż, uruchomienie, a w gruntowej także odwierty lub kolektor. Pomijanie którejkolwiek pozycji w wycenie oznacza, że inwestor dowie się o niej dopiero w trakcie realizacji, a budżet eksploduje.
W przypadku pompy powietrznej monoblok o mocy 9 kW koszt samego urządzenia to 18 000-26 000 zł, osprzęt (bufor, pompy obiegowe, zawory, naczynie wzbiorcze) to 4 000-7 000 zł, a robocizna z uruchomieniem 6 000-10 000 zł. Suma mieści się w przedziale 30 000-45 000 zł dla rozwiązań ze średniej półki i sięga 50 000 zł przy urządzeniach premium.
Pompa gruntowa pionowa wymaga odwiertów 80-120 m (2 otwory po 60-80 m dla mocy 9 kW), co kosztuje 15 000-25 000 zł. Samo urządzenie jest droższe od powietrznej o 20-30 procent ze względu na wymiennik i wzmocnioną sprężarkę, a całość zamyka się w kwocie 55 000-80 000 zł.
| Element kosztu | Powietrzna | Gruntowa pionowa | Gruntowa pozioma |
|---|---|---|---|
| Urządzenie | 18 000-26 000 zł | 22 000-34 000 zł | 22 000-32 000 zł |
| Osprzęt hydrauliczny | 4 000-7 000 zł | 5 000-8 000 zł | 5 000-8 000 zł |
| Montaż + uruchomienie | 6 000-10 000 zł | 8 000-12 000 zł | 8 000-14 000 zł |
| Odwierty lub kolektor | 0 zł | 15 000-25 000 zł | 8 000-15 000 zł |
| Projekt i audyt | 1 500-3 000 zł | 2 000-4 000 zł | 2 000-3 500 zł |
| Suma | 30 000-50 000 zł | 55 000-80 000 zł | 45 000-65 000 zł |
Koszty eksploatacji rocznej
Przy SCOP 4,0 i zapotrzebowaniu 9 000 kWh rocznie pompa zużywa 2 250 kWh prądu. Po uwzględnieniu taryfy G11 (0,62 zł/kWh w 2025 r.) daje to 1 395 zł za ogrzewanie i CWU. Dom o tej samej powierzchni ogrzewany gazem ziemnym zużyje około 1 100 m³, co przy cenie 0,35 zł/m³ daje 385 zł, ale po doliczeniu kosztu przeglądów i opłat stałych realny rachunek rośnie do 1 100-1 300 zł. Węgiel i drewno wychodzą taniej w zakupie, lecz ich obsługa pochłania czas i wymaga regularnej kontroli komina.
| Źródło ciepła | Koszt roczny (dom 150 m², WT2021) | Obsługa | Emisja CO₂ |
|---|---|---|---|
| Pompa ciepła powietrzna | 1 200-1 800 zł | Minimalna | ~600 kg/rok (prąd z sieci) |
| Pompa ciepła gruntowa | 900-1 400 zł | Minimalna | ~450 kg/rok |
| Gaz ziemny | 1 100-1 400 zł | Przeglądy co rok | ~2 200 kg/rok |
| Prąd (grzejniki) | 5 500-6 500 zł | Brak | ~2 400 kg/rok |
| Węgiel | 800-1 200 zł | Codzienna | ~4 500 kg/rok |
Zwrot z inwestycji w pompę ciepła zależy od kosztu poprzedniego źródła. W domu przechodzącym z grzejników elektrycznych pompa zwraca się w 5-7 lat, bo różnica w rachunkach sięga 4 000 zł rocznie. Przy przejściu z gazu ziemnego okres zwrotu wydłuża się do 9-12 lat, a przy wymianie kotła węglowego na pompę powietrzną mieści się w granicach 8-10 lat.
Dotacje na pompę ciepła w 2025 roku
Dotacja potrafi obniżyć koszt inwestycji o kwotę, która realnie zmienia rachunek ekonomiczny. W 2025 roku inwestor indywidualny ma do dyspozycji trzy ścieżki wsparcia: program Moje Ciepło, ulga termomodernizacyjna oraz program Czyste Powietrze, z których każda ma własne kryteria i procedurę.
Moje Ciepło
Program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, nowo wybudowanych lub modernizowanych. Dofinansowanie pokrywa do 30 procent kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 35 000 zł dla gruntowej i 19 400 zł dla powietrznej pompy. Warunkiem koniecznym jest SCOP minimum 4,5 dla gruntowej i 4,1 dla powietrznej, potwierdzone w karcie technicznej urządzenia. Wniosek składa się w NFOŚiGW, a wypłata następuje po zakończeniu instalacji i przedstawieniu faktur.
Czyste Powietrze
W ramach programu Czyste Powietrze pompa ciepła jest elementem szerszego projektu termomodernizacji, a dotacja obejmuje ocieplenie, stolarkę i źródło ciepła. Intensywność wsparcia zależy od dochodu: wariant podstawowy daje do 66 000 zł, podwyższony do 99 000 zł, a najwyższy do 135 000 zł. Pompa musi spełniać wymagania techniczne określone w regulaminie programu, w tym klasę energetyczną A++ lub wyższą.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga w PIT pozwala odliczyć do 53 000 zł wydatków na materiały i urządzenia grzewcze, w tym pompę ciepła, od podstawy opodatkowania. Nie wymaga wniosku do NFOŚiGW, wystarczy uwzględnić faktury w zeznaniu rocznym. Ulga nie łączy się z programem Moje Ciepło, lecz można ją łączyć z Czystym Powietrzem.
| Program | Maks. kwota | Kryterium SCOP | Kryterium dochodowe | Łączenie z innymi |
|---|---|---|---|---|
| Moje Ciepło | 35 000 zł (gruntowa), 19 400 zł (powietrzna) | ≥ 4,5 / 4,1 | Brak | Wyklucza ulgę termomodernizacyjną |
| Czyste Powietrze (najwyższy) | 135 000 zł | wg listy ZPE | Do 1 090 zł/os./mies. | Łączy się z ulgą termomodernizacyjną |
| Ulga termomodernizacyjna | 53 000 zł odliczenia | Dowolna klasa A++ | Brak | Łączy się z Czystym Powietrzem |
Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę
SCOP i COP to dwie różne wartości, choć obie wyrażają sprawność. COP mierzy chwilową wydajność w ustalonych warunkach, zwykle A7/W35 (7°C na zewnątrz, 35°C zasilania), podczas gdy SCOP to średnia ważona z całego sezonu grzewczego, uwzględniająca rozkład temperatur i udział CWU. W praktyce COP 5 przy A7/W35 może się okazać SCOP 3,5 w surowszym klimacie, dlatego porównywanie samych wartości COP między producentami bywa zwodnicze.
Klasa energetyczna pompy w systemie ogrzewania (np. A+++) zależy od temperatury zasilania. Urządzenie pracujące z podłogówką 35°C uzyska lepszą klasę niż to samo urządzenie zasilające grzejniki 55°C, bo sprawność sprężarki spada wraz ze wzrostem różnicy temperatur. To fizyczne ograniczenie wynika z cyklu Carnota: im wyższa temperatura zasilania przy stałej temperaturze źródła, tym niższy współczynnik wydajności.
Poziom hałasu jednostki zewnętrznej waha się od 35 dB w trybie cichym do 55 dB przy pełnej mocy. Norma PN-EN 12102 reguluje metodę pomiaru hałasu, ale nie narzuca wartości dopuszczalnych w miejscu montażu. W praktyce zaleca się instalację w odległości minimum 3 m od okien sypialni sąsiadów i unikanie kierunku wylotu powietrza w stronę ogrodzenia, bo propagacja dźwięku wzdłuż ściany potrafi wzmocnić uciążliwość.
Modulacja mocy, czyli zakres pracy sprężarki od 20 do 100 procent, pozwala dostosować wydajność do bieżącego zapotrzebowania. Urządzenia z inwerterem DC osiągają modulację 1:10, co oznacza pracę od 1 kW do 10 kW bez taktowania. Brak modulacji skutkuje cyklicznym wyłączaniem sprężarki i spadkiem SCOP o 10-15 procent.
Integracja z fotowoltaiką, podłogówką i buforem
Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii potrafi obniżyć koszt ogrzewania do niemal zera w okresie letnim i przejściowym. Autokonsumpcja prądu z PV przez pompę sięga 70-80 procent w skali roku, a nadwyżki ładowane do magazynu pokrywają zapotrzebowanie wieczorem i nocą. Kluczowy jest sterownik, który uruchamia pompę w godzinach najwyższej produkcji PV, a nie na podstawie stałego harmonogramu.
Podłogówka zasilana wodą o temperaturze 30-40°C podnosi SCOP o 10-15 procent w porównaniu z grzejnikami 55-60°C. Mechanizm jest prosty: mniejsza różnica między źródłem a zasilaniem oznacza wyższą sprawność obiegu termodynamicznego. W nowym domu warto projektować wyłącznie ogrzewanie podłogowe albo ścienne, bo każdy stopień obniżenia temperatury zasilania przekłada się na konkretne oszczędności w rachunkach.
Bufor ciepłej wody o pojemności 200-300 litrów wyrównuje pracę sprężarki, bo magazynuje nadwyżkę ciepła i oddaje ją w okresach szczytowego zapotrzebowania. Bez bufora sprężarka musi reagować na każdy krótkotrwały pobór CWU, co prowadzi do częstych startów i skrócenia żywotności. Bufor łączy się też z zaworem mieszającym do podłogówki, pozwalając pompie pracować w jednym, optymalnym punkcie.
Minimalny schemat do autonomii energetycznej: pompa ciepła + 8-10 kWp PV + magazyn 10 kWh + bufor 300 l. Roczne saldo z takim zestawem wynosi od 200 do 1 200 zł nadpłaty do zakładu energetycznego, a w domu pasywnym nawet więcej.
Montaż i serwis pompy ciepła w domu 150 m²
Proces montażu przebiega w czterech etapach, z których każdy ma wpływ na końcową sprawność i żywotność urządzenia. Pominięcie któregoś etapu lub przeskoczenie procedur to najczęstsza przyczyna problemów eksploatacyjnych.
Etap pierwszy to wizja lokalna i projekt instalacji. Monter przyjeżdża na działkę, ocenia warunki gruntowe, sprawdza dostępność mediów i ustala trasę prowadzenia rur. Na tej podstawie powstaje projekt zawierający schemat hydrauliczny, dobór urządzenia i specyfikację osprzętu. Etap drugi obejmuje przygotowanie terenu: wiercenie otworów (gruntowa) lub ustawienie betonowej płyty pod jednostkę zewnętrzną (powietrzna).
Etap trzeci to montaż właściwy: ustawienie jednostki zewnętrznej, połączenie hydrauliczne z buforem i instalacją wewnętrzną, podłączenie elektryczne i konfiguracja automatyki. Etap czwarty to uruchomienie z próbą szczelności, odpowietrzeniem instalacji i ustawieniem krzywej grzewczej. Dopiero po udokumentowaniu parametrów pracy instalator przekazuje system inwestorowi.
Wymagania wobec instalatora określa przede wszystkim Ustawa o F-gazach (implementacja Rozporządzenia UE 517/2014), która nakłada obowiązek posiadania certyfikatu F-gaz na osoby obsługujące obieg chłodniczy. W praktyce oznacza to, że montaż pompy split lub gruntowej powinien wykonywać instalator z aktualnym certyfikatem i numerem w rejestrze. Warto też sprawdzić polisę OC firmy oraz liczbę zrealizowanych instalacji.
Serwis roczny pompy obejmuje czyszczenie filtrów, kontrolę ciśnienia czynnika, sprawdzenie szczelności obiegu chłodniczego i aktualizację oprogramowania. Koszt takiego przeglądu waha się od 200 do 500 zł w zależności od regionu i producenta. Gwarancja na sprężarkę wynosi zazwyczaj 5-7 lat, na całe urządzenie 2-3 lata, choć producenci premium oferują rozszerzenie do 10 lat po rejestracji urządzenia.
Kiedy pompa ciepła się nie opłaca?
Nie każdy dom skorzzy na wymianie kotła na pompę. Są sytuacje, w których inwestycja zwróci się późno albo wcale, a problemy eksploatacyjne przysłonią teoretyczne oszczędności.
Budynek bez izolacji termicznej to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Gdy zapotrzebowanie na ciepło przekracza 100 W/m², pompa musi pracować na maksimum mocy przez większość sezonu, a SCOP spada poniżej 2,5. Rachunek za prąd w takiej sytuacji bywa wyższy niż za gaz, bo sprężarka zużywa energię proporcjonalnie do obciążenia, a nie do sprawności.
Brak trzech faz w przyłączu energetycznym oznacza, że pompa o mocy powyżej 7 kW wymaga dodatkowego zezwolenia albo wymiany przyłącza. Koszt przyłącza trójfazowego to 2 000-8 000 zł, a procedura trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy w zależności od operatora. W domu z jedną fazą realnie można zainstalować pompę do 5-6 kW, co wystarczy raczej dla 80-100 m², a nie dla 150.
Brak miejsca na jednostkę zewnętrzną i działka poniżej 200 m² wykluczają zarówno gruntową poziomą, jak i większość powietrznych bez naruszenia przepisów odległościowych. W takim przypadku pozostaje pompa z jednostką wewnętrzną i zewnętrznym wymiennikiem powietrza prowadzonym kanałami, co podnosi koszt i komplikuje serwis.
Najczęstsze błędy inwestorów
Błąd pierwszy to kierowanie się wyłącznie ceną urządzenia bez analizy SCOP w polskim klimacie. Pompa o niskiej cenie zakupu i SCOP 3,0 generuje wyższe rachunki niż droższe urządzenie ze SCOP 4,5, a różnica w kosztach eksploatacji zwraca się w 3-5 lat.
Błąd drugi to rezygnacja z bufora ciepłej wody. Sprężarka bez bufora taktuje przy każdym poborze CWU, co obniża żywotność i podnosi zużycie prądu. Bufor za 2 000-3 000 zł chroni inwestycję wartości 30 000-60 000 zł.
Błąd trzeci to wybór instalatora bez certyfikatu F-gaz, bo jego oferta jest tańsza o kilka tysięcy. Nieszczelny obieg chłodniczy ujawnia się po roku lub dwóch, a naprawa albo uzupełnienie czynnika kosztuje więcej niż oszczędność na montażu. Dodatkowo urządzenie montowane przez osobę bez uprawnień traci gwarancję producenta.
Dla domu 150 m² w standardzie WT2021 najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pompa powietrzna monoblok o mocy 7-9 kW, SCOP powyżej 4,1, kosztująca 35 000-45 000 zł z montażem. Po dotacji Moje Ciepło (do 19 400 zł) i odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej realny koszt spada do 10 000-25 000 zł.
Dla budynków w starszym standardzie, ale po termomodernizacji, sprawdza się gruntowa pionowa o mocy 9 kW i SCOP powyżej 4,5, inwestycja 60 000-75 000 zł, ale zwrot 7-10 lat dzięki najniższym kosztom eksploatacji.
Dla działek powyżej 350 m² i miękkiego gruntu gruntowa pozioma daje kompromis ceny i sprawności. Koszt 45 000-60 000 zł, SCOP 4,0-4,5, brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na odwierty.
Audyt energetyczny i wizja lokalna pozwalają wybrać wariant dopasowany do konkretnego budynku i działki, a nie do ogólnych zaleceń producenta. Dopiero taki audyt daje pewność, że moc urządzenia, typ źródła ciepła i ścieżka dotacyjna są optymalne.
Źródła danych i regulacji: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2023 poz. 1637), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT2021), program Moje Ciepło (nfosigw.gov.pl), program Czyste Powietrze (czystepowietrze.gov.pl), norma PN-EN 12102 dotycząca hałasu pomp ciepła, dane rynkowe z raportu PORT PC oraz katalogi producentów urządzeń grzewczych na rok 2025.