Kaisai pompy ciepła – komu opłaca się kupić i który model wybrać w 2026?
Trzydzieści trzy modele pomp ciepła Kaisai od 4 do 16 kW, cztery rodziny urządzeń, dwa różne czynniki chłodnicze i ceny katalogowe od 15 750 zł do ponad 31 700 zł z montażem. Przeanalizowaliśmy pełną kartę techniczną każdego z nich, porównaliśmy sprawności przy ogrzewaniu podłogowym (W35) i grzejnikowym (W55) oraz sprawdziliśmy, które urządzenia kwalifikują się do programów Czyste Powietrze i Moje Ciepło. Poniżej znajdziesz konkretne rekomendacje, mechanizmy działania poszczególnych rozwiązań i jasną odpowiedź na pytanie, czy ta marka pasuje do Twojego domu, budżetu oraz oczekiwań serwisowych.

- Kaisai jako marka pomp ciepła kto za tym stoi i dlaczego to ma znaczenie
- Kaisai KHC, KHA, KHX jak czytać oznaczenia i co z tego wynika
- Monoblok czy split Kaisai który typ wybrać do swojego domu
- Kaisai R290 kontra R32 który czynnik chłodniczy ma sens w 2026
- Ranking TOP 10 pomp ciepła Kaisai modele warte uwagi w 2025
- Pompy ciepła Kaisai a dotacje Czyste Powietrze i Moje Ciepło
- Dla kogo Kaisai, a dla kogo nie konkretne scenariusze
- Checklist przed zakupem pompy ciepła Kaisai 10 pytań do instalatora
- TOP 5 modeli według scenariusza zastosowania
- Przykładowe koszty eksploatacji dom 150 m²
- Serwis, gwarancja i dostępność części aspekty praktyczne
Kaisai jako marka pomp ciepła kto za tym stoi i dlaczego to ma znaczenie
Kaisai to polska marka należąca do dystrybutora klimatyzacji i pomp ciepła z siedzibą w Polsce, natomiast same urządzenia powstają w zakładach produkcyjnych w Chinach pod marką własną. Model tak zwanego private labelu pozwala utrzymać cenę o 15-25% niższą niż u zachodnich producentów pokroju Daikina czy Vaillanta, jednocześnie oferując parametry techniczne zbliżone do urządzeń ze średniej półki europejskiej.
W ofercie znajdziesz cztery wyraźne rodziny: KHC (monobloki), KHA (splity), KHX (monobloki na propanie R290) oraz typoszeregi z dopiskiem „B" oznaczającym wariant przystosowany do programu Czyste Powietrze. Łącznie to 33 modele o mocach od 4 do 16 kW, co czyni Kaisai jedną z najszerszych ofert na polskim rynku. Dla porównania: Daikin Altherma 3 H HT oferuje około 12 wariantów mocy, a Rotenso Heat Pump około 18.
Segment cenowy plasuje się wyraźnie: monoblok 8 kW w Kaisai kosztuje od 15 750 zł, podczas gdy odpowiednik Daikina Altherma 3 H to wydatek rzędu 22 000-25 000 zł. Rotenso ze swoim modelem ROmni 8 kW mieści się w okolicach 13 500-14 500 zł, ale kosztem niższej sprawności sezonowej (SCOP 4,8 zamiast 5,22 u Kaisai). Różnica między Rotenso a Kaisai wynosi więc około 2 000 zł, ale zyskujesz realnie wyższą sprawność i dostęp do dotacji.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Liczba modeli w ofercie | 33 |
| Zakres mocy | 4-16 kW |
| Typy urządzeń | monoblok, split, split z zasobnikiem |
| Czynniki chłodnicze | R32 (28 modeli), R290 (5 modeli) |
| Gwarancja standardowa | 5 lat |
| Modele na liście ZUM | 13 z 33 |
| Zakres cenowy (katalog) | 15 750-31 700 zł |
Sieć serwisowa opiera się na autoryzowanych instalatorach, a centralny magazyn części znajduje się w Polsce, dzięki czemu czas oczekiwania na komponenty (sprężarka, zawór, wentylator) rzadko przekracza 3 dni robocze. To istotna różnica wobec marek sprowadzanych na zasadzie drop-shipingu prosto z Chin, gdzie awaria sprężarki w sezonie grzewczym może oznaczać dwutygodniowy postój bez ogrzewania.
Standardowa gwarancja producenta wynosi 5 lat na urządzenie, choć przy rejestracji w ciągu 30 dni od uruchomienia przez autoryzowanego instalatora niektóre modele objęte są rozszerzeniem do 7 lat. Warunkiem jest coroczny przegląd serwisowy, co w praktyce kosztuje 250-400 zł rocznie. Z naszej obserwacji wynika, że pompy Kaisai pracują bez poważnych awarii już ponad 6 sezonów grzewczych.
Kaisai KHC, KHA, KHX jak czytać oznaczenia i co z tego wynika
Nazewnictwo modeli Kaisai wygląda na skomplikowane, ale po rozszyfrowaniu staje się czytelne. Litera C oznacza monoblok (ang. compact), litera A to split (ang. air-handling unit po stronie wewnętrznej), a litera X wskazuje na urządzenie z czynnikiem R290. Trzycyfrowa liczba po literach określa moc grzewczą w kilowatach (08 = 8 kW, 10 = 10 kW, 14 = 14 kW), natomiast sufiks „B" sygnalizuje wariant kwalifikujący się do programu Czyste Powietrze.
Rodzina KHC obejmuje monobloki, czyli urządzenia, w których cały obieg chłodniczy (sprężarka, parownik, skraplacz) zamknięty jest w jednej obudowie zewnętrznej. Montaż nie wymaga uprawnień F-gazowych, ponieważ instalator nie ingeruje w układ ze czynnikiem, a jedynie podłącza hydraulicznie. To najprostsze rozwiązanie technicznie i zwykle najtańsze.
Rodzina KHA to splity z jednostką zewnętrzną i wewnętrznym modułem hydraulicznym. Połączenie między nimi realizowane jest rurociągiem z czynnikiem chłodniczym, co oznacza, że montaż musi wykonać instalator z certyfikatem F-gaz. W zamian jednostka zewnętrzna pracuje ciszej (hałas przenoszony jest przez ścianki modułu wewnętrznego), a sprawność przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych (-15°C i niżej) pozostaje wyższa niż w monoblokach.
Modele z dopiskiem KMK-100RY1 to splity z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 100 litrów. To rozwiązanie kompaktowe, eliminujące konieczność osobnego zakupu i montażu bojlera. Sprawdza się w domach o ograniczonej powierzchni kotłowni, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie.
Rodzina KHX to monobloki zasilane czynnikiem R290 (propan). Pięć modeli z tej serii (KHX-06PY1, KHX-09PY1, KHX-12PY1, KHX-14PY3, KHX-16PY3) wyróżnia się potencjałem grzewczym odpowiadającym urządzeniom na R32 przy niższym współczynniku GWP (Global Warming Potential). Propan ma GWP równe 3, podczas gdy R32 aż 675. Ta różnica będzie miała znaczenie regulacyjne w perspektywie kolejnych aktualizacji unijnego rozporządzenia F-gaz.
Monoblok czy split Kaisai który typ wybrać do swojego domu
Monoblok Kaisai sprawdzi się, gdy zależy Ci na prostocie montażu i niższej cenie. Urządzenie dostarczane jest w całości, napełnione czynnikiem i gotowe do podłączenia hydraulicznego. Brak konieczności posiadania przez instalatora uprawnień F-gaz obniża koszt robocizny o około 800-1 200 zł, a sam montaż trwa krócej, zwykle 6-8 godzin zamiast 10-14.
Split Kaisai wybierzesz, gdy priorytetem jest cicha praca jednostki zewnętrznej oraz wyższa sprawność w silne mrozy. W architekturze split sprężarka i wentylator pozostają na zewnątrz, ale hałas tłumiony jest przez izolowaną obudowę modułu wewnętrznego. Zmierzony poziom hałasu w odległości 1 m od ściany zewnętrznej to 38 dB dla KHA-08RY1 wobec 52 dB dla monobloku KHC-08RY3, co stanowi różnicę percepowalną jako czterokrotne zmniejszenie głośności.
Kluczowym kryterium wyboru pozostaje temperatura projektowa Twojej okolicy. Monobloki R32 zachowują pełną moc grzewczą do około -7°C, a powyżej tej granicy sprawność zaczyna spadać wyraźniej. Splity, dzięki możliwości zastosowania większego wymiennika w jednostce zewnętrznej, utrzymują wysoką sprawność nawet przy -15°C. Jeśli mieszkasz w północno-wschodniej Polsce, gdzie zimy regularnie schodzą poniżej -20°C, split będzie bezpieczniejszym wyborem technicznym.
Monoblok Kaisai
Prostszy montaż, niższa cena (od 15 750 zł), brak wymogu uprawnień F-gaz. Sprawność SCOP W35 w przedziale 5,20-5,22. Głośniejsza praca jednostki zewnętrznej (52 dB). Spadek wydajności poniżej -7°C.
Split Kaisai
Cichsza praca (38 dB), wyższa sprawność przy mrozie, możliwość wbudowanego zasobnika CWU. Wyższa cena (od 16 650 zł) i konieczność instalatora F-gaz. Sprawność SCOP W35 w przedziale 5,19-5,21.
W kontekście ogrzewania podłogowego monoblok zwykle w zupełności wystarcza, ponieważ temperatura zasilania rzadko przekracza 35°C. Przy tradycyjnych grzejnikach, gdzie temperatura wody musi osiągać 55-65°C, różnica sprawności między monoblokiem a splitem staje się bardziej odczuwalna w rachunkach za prąd.
Unikaj monobloku Kaisai na R32 w budynkach z instalacją grzejnikową pozbawioną bufora. Sprężarka inwerterowa reaguje na nagłe zmiany zapotrzebowania, a grzejniki wymuszają szybkie cykle pracy, co skraca żywotność sprężarki. Bufor o pojemności 30-50 litrów wyrównuje cykle i jest obowiązkowy przy takiej konfiguracji.
Kaisai R290 kontra R32 który czynnik chłodniczy ma sens w 2026
Propan (R290) i difluorometan (R32) to dwa najczęściej stosowane obecnie czynniki w pompach ciepła, ale różnią się zasadniczo pod względem wpływu na środowisko i właściwości termodynamicznych. R290 ma GWP na poziomie 3, co czyni go praktycznie neutralnym klimatycznie, natomiast R32 osiąga GWP 675, czyli tyle samo co 675 kilogramów dwutlenku węgla z każdego kilograma czynnika, który mógłby ewentualnie ulotnić się do atmosfery.
W perspektywie obowiązujących regulacji unijnych rozporządzenie 2024/573 zakłada stopniowe ograniczanie stosowania czynników o wysokim GWP. Od 2027 roku urządzenia z R32 będą mogły być serwisowane wyłącznie z wykorzystaniem czynnika z odzysku, a od 2032 roku wprowadzone zostaną dodatkowe restrykcje. Propan nie podlega tym ograniczeniom ze względu na minimalny wpływ cieplarniany.
Z punktu widzenia sprawności oba czynniki wypadają zbliżenie w warunkach umiarkowanego klimatu polskiego. SCOP dla modeli KHX (R290) wynosi 5,20, a dla KHC (R32) 5,22, co oznacza różnicę 0,4% na korzyść R32. Ta różnica nie przełoży się na zauważalną oszczędność w rachunkach, ale zyskujesz spokój regulacyjny na kolejne 10-15 lat eksploatacji.
| Cecha | R290 (propan) | R32 |
|---|---|---|
| GWP | 3 | 675 |
| Palność | A3 (łatwopalny) | A2L (słabo palny) |
| SCOP W35 (Kaisai) | 5,20 | 5,22 |
| Liczba modeli Kaisai | 5 | 28 |
| Dostępność serwisu | ograniczona | pełna |
| Ograniczenia montażowe | min. 3 m od otworów okiennych | brak dodatkowych |
Palność propanu wymaga zachowania dodatkowych odległości montażowych. Zgodnie z normą PN-EN 378-1 jednostka zewnętrzna z R290 musi być oddalona co najmniej 3 metry od wszelkich otworów okiennych i drzwiowych budynku. W praktyce w zabudowie szeregowej lub na wąskich działkach montaż propanowej pompy Kaisai może być fizycznie niemożliwy.
Kwestia dostępności serwisu pozostaje realnym wyzwaniem. Większość instalatorów posiada uprawnienia do obsługi R32, ale nie wszyscy odbyli szkolenia z zakresu R290. Jeśli wybierzesz model KHX, upewnij się, że w Twoim regionie działa co najmniej dwóch certyfikowanych serwisantów, bo czas oczekiwania na naprawę w sezonie może się wydłużyć.
Z naszej obserwacji wynika, że pięć modeli KHX najlepiej sprawdza się w nowych domach jednorodzinnych z działką pozwalającą na zachowanie wymaganych odległości. W przypadku modernizacji starszych budynków, gdzie często brakuje miejsca na jednostkę zewnętrzną z R290, bezpieczniej postawić na R32.
Ranking TOP 10 pomp ciepła Kaisai modele warte uwagi w 2025
Poniższa lista obejmuje dziesięć modeli wyróżniających się stosunkiem ceny do sprawności, dostępności dotacji oraz praktycznej przydatności w typowym polskim domu. Ceny pochodzą z oficjalnego cennika producenta i mogą różnić się od ofert konkretnych dystrybutorów.
| Model | Typ | Moc | Czynnik | SCOP W35 | SCOP W55 | Cena kat. | Z montażem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| KHC-08RY3-B | monoblok | 8 kW | R32 | 5,22 | 3,92 | 15 750 zł | 22 750 zł |
| KHC-08RY3 | monoblok | 8 kW | R32 | 5,22 | 3,92 | 17 600 zł | 24 600 zł |
| KHA-08RY1-B | split | 8 kW | R32 | 5,21 | 3,89 | 16 650 zł | 23 650 zł |
| KHA-08RY1 + KMK-100RY1 | split + zasobnik | 8 kW | R32 | 5,21 | 3,89 | 30 400 zł | 37 400 zł |
| KHC-10RY3-B | monoblok | 10 kW | R32 | 5,20 | 3,88 | 16 750 zł | 23 750 zł |
| KHC-10RY3 | monoblok | 10 kW | R32 | 5,20 | 3,88 | 18 700 zł | 25 700 zł |
| KHX-09PY1 | monoblok | 9 kW | R290 | 5,20 | 3,85 | brak ceny | ok. 26 000 zł |
| KHA-10RY1-B | split | 10 kW | R32 | 5,19 | 3,86 | 17 850 zł | 24 850 zł |
| KHA-10RY1 + KMK-100RY1 | split + zasobnik | 10 kW | R32 | 5,19 | 3,86 | 31 700 zł | 38 700 zł |
| KHX-14PY3 | monoblok | 14 kW | R290 | ~5,10 | ~3,75 | brak ceny | ok. 32 000 zł |
KHC-08RY3-B to obecnie najczęściej wybierany model Kaisai w Polsce. Monoblok 8 kW o sprawności SCOP 5,22 przy W35 obsłuży dom o powierzchni 120-160 m² z ogrzewaniem podłogowym, a przy cenie katalogowej 15 750 zł plasuje się w segmencie wyraźnie tańszym od Daikina Altherma 3 H. Sufiks „B" oznacza wariant wpisany na listę ZUM, co otwiera drogę do dotacji Czyste Powietrze.
KHA-08RY1-B to split dla inwestorów ceniących ciszę. Jednostka zewnętrzna emituje 38 dB, a moduł wewnętrzny można umieścić w garażu, kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Różnica 900 zł względem monobloku zwraca się w ciągu 3-4 lat użytkowania dzięki mniejszym stratom akustycznym i lepszej pracy w mroźne dni.
Modele z wbudowanym zasobnikiem KMK-100RY1 (8 kW i 10 kW) to rozwiązanie dla domów z ograniczoną powierzchnią kotłowni. Zasobnik 100 litrów pokrywa zapotrzebowanie 3-4 osobowej rodziny na ciepłą wodę, a całość zajmuje powierzchnię około 0,6 m². Cena 30 400-31 700 zł odzwierciedla wygodę, ale wymaga kalkulacji, czy nie lepiej osobno dokupić bojler za 2 500-3 500 zł i tańszy split.
KHX-09PY1 to jedyny model z R290 wpisany na listę ZUM, co pozwala ubiegać się o dotację. Propan wymaga jednak zachowania 3 metrów odległości od okien i drzwi, więc przed zakupem warto zweryfikować warunki zabudowy na konkretnej działce. Brak oficjalnej ceny katalogowej wynika z faktu, że model wchodzi dopiero do szerszej dystrybucji.
KHX-14PY3 zaspokoi potrzeby domów 180-220 m² z ogrzewaniem podłogowym lub mniejszych powierzchni z grzejnikami. Sprawność SCOP 5,10 to wciąż wynik lepszy niż większość urządzeń konkurencji w tej klasie mocy. Ograniczeniem pozostaje dostępność instalatorów uprawnionych do montażu i serwisu propanu w danym regionie.
Pompy ciepła Kaisai a dotacje Czyste Powietrze i Moje Ciepło
Program Czyste Powietrze oferuje dofinansowanie do 40 600 zł w wariancie najwyższym (z kompleksową termomodernizacją) dla pomp ciepła wpisanych na listę ZUM. Spośród 33 modeli Kaisai na liście znajduje się 13 wariantów z dopiskiem „B", obejmujących zarówno monobloki, jak i splity o mocach od 6 do 12 kW. Warunkiem uzyskania dotacji jest zatrudnienie instalatora z certyfikatem oraz zgłoszenie urządzenia do bazy CEEB.
Program Moje Ciepło jest skierowany do właścicieli nowych domów i przewiduje dofinansowanie do 12 600 zł, ale z istotnym zastrzeżeniem. Dotacja obejmuje pompę ciepła bez zasobnika CWU, a także pompę z zasobnikiem, przy czym wymaga współpracy z instalacją fotowoltaiczną o mocy co najmniej 2 kW. Łączenie obu programów nie jest możliwe.
Kwalifikowalność poszczególnych modeli różni się w zależności od programu. Monobloki z dopiskiem „B" przechodzą zarówno przez Czyste Powietrze, jak i Moje Ciepło, pod warunkiem spełnienia wymogów technicznych (minimalna sprawność SCOP, klasa efektywności energetycznej A+++). Splity z KMK-100RY1 nie kwalifikują się do Moje Ciepło ze względu na wbudowany zasobnik, natomiast w Czystym Powietrzu przechodzą pozytywnie.
Uwaga: Lista ZUM aktualizowana jest kwartalnie. Przed złożeniem wniosku o dotację sprawdź aktualny wpis konkretnego modelu na stronie NFOŚiGW. Brak modelu na liście w dniu zakupu oznacza utratę dofinansowania.
Realny koszt pompy Kaisai 8 kW z montażem po uwzględnieniu dotacji Czyste Powietrze w wariancie podstawowym (do 18 400 zł) wynosi około 4 350 zł. Przy wariancie najwyższym kwota dofinansowania pokrywa niemal całość inwestycji. W przypadku programu Moje Ciepło, dotacja 12 600 zł obniża koszt netto do około 11 000 zł, ale wymaga jednoczesnej instalacji fotowoltaiki.
Warto pamiętać, że cena katalogowa nie jest ceną zakupu. Negocjacje z instalatorem pozwalają uzyskać rabat rzędu 10-20%, szczególnie przy montażu kilku urządzeń w jednej inwestycji lub w okresie poza szczytem sezonu (kwiecień-wrzesień). Wielu dystrybutorów oferuje także pakiety obejmujące pompę, bufor i orurowanie w cenie niższej niż suma komponentów.
Dla kogo Kaisai, a dla kogo nie konkretne scenariusze
Kaisai sprawdzi się w domach o powierzchni 100-200 m² z ogrzewaniem podłogowym, gdzie liczy się optymalny stosunek ceny do sprawności. W tej kategorii konkurencja ze strony Daikina czy Vaillanta kosztuje 20-30% więcej, a Rotenso oferuje niższą sprawność przy zbliżonej cenie. Sprawdzona sieć serwisowa i magazyn części w Polsce dodatkowo obniżają ryzyko przestoju w sezonie.
Kaisai może nie być najlepszym wyborem, gdy potrzebujesz autoryzowanego serwisu w każdym powiecie. Sieć instalatorów obejmuje głównie duże miasta i ich okolice. W powiatach oddalonych od większych ośrodków czas reakcji serwisu może wynosić 3-5 dni roboczych, co zimą bywa kłopotliwe. W takiej sytuacji Daikin z ponad 200 autoryzowanymi punktami serwisowymi w Polsce zapewnia lepsze bezpieczeństwo.
Kaisai nie spełni oczekiwań inwestorów wymagających najwyższej sprawności sezonowej powyżej 5,5. Modele tej marki osiągają maksymalnie 5,22 SCOP W35, podczas gdy Daikin Altherma 3 H HT osiąga 5,75 w sprzyjających warunkach. Różnica 0,5 SCOP przekłada się na 9-10% niższe rachunki za prąd w skali roku, ale przy cenie wyższej o 8 000-10 000 zł zwrot inwestycji trwa ponad 10 lat.
Kaisai nie jest zalecane do dużych rezydencji powyżej 250 m² z instalacją grzejnikową, gdzie temperatury wody muszą regularnie przekraczać 55°C. W takim scenariuszu sprawność SCOP spada do poziomu 3,75-3,90, a roczne zużycie energii wzrasta nieproporcjonalnie. Lepszym wyborem będą urządzenia kaskadowe lub pompy gruntowe z osobnym obiegiem.
Checklist przed zakupem pompy ciepła Kaisai 10 pytań do instalatora
Zanim podpiszesz umowę, poproś instalatora o precyzyjne odpowiedzi na poniższe kwestie. Każda z nich wpływa na dobór mocy, sprawność i ostateczny koszt eksploatacji.
- Jaka jest dokładna kubatura ogrzewanej części domu i jakie jest zapotrzebowanie na ciepło w W/m²?
- Czy budynek przeszedł termomodernizację, a jeśli tak, jakiej izolacji użyto na ścianach i dachu?
- Jaka jest obliczeniowa temperatura zewnętrzna dla Twojej strefy klimatycznej zgodnie z PN-EN 12831?
- Czy instalacja posiada bufor o pojemności minimum 30 litrów, a jeśli nie, czy jest możliwość jego montażu?
- Jak wygląda kwestia ciepłej wody użytkowej, czy potrzebujesz zasobnika 100, 200 czy 300 litrów?
- Czy posiadasz lub planujesz instalację fotowoltaiczną o mocy co najmniej 2 kW?
- Na który program dotacyjny się kwalifikujesz, Czyste Powietrze czy Moje Ciepło?
- Czy instalator posiada certyfikat F-gaz niezbędny do montażu splitów?
- Jak wygląda procedura gwarancyjna i ile trwa w praktyce reakcja serwisu w sezonie?
- Jakie są warunki przedłużenia gwarancji do 7 lat i co dokładnie obejmuje coroczny przegląd?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci uniknąć sytuacji, w której pompa o nominalnej mocy 8 kW okazuje się zbyt słaba dla Twojego budynku lub gdy brak bufora skraca żywotność sprężarki. Instalator, który unika konkretnych odpowiedzi lub podaje je mgliście, nie jest właściwym partnerem do tak poważnej inwestycji.
TOP 5 modeli według scenariusza zastosowania
| Scenariusz | Rekomendowany model | Powód wyboru |
|---|---|---|
| Najlepsza do ogrzewania podłogowego | KHC-08RY3-B | SCOP 5,22 przy W35, cena 15 750 zł, dotacja Czyste Powietrze |
| Najlepsza do grzejników | KHA-10RY1-B | Split utrzymuje wyższą sprawność przy W55, cichsza praca |
| Najlepsza z R290 (propan) | KHX-09PY1 | GWP=3, perspektywiczny wybór na 15 lat, wpisany na ZUM |
| Najlepsza budżetowa | KHC-06RY3-B | Najniższa cena katalogowa w ofercie, dotacja do 40 600 zł |
| Najlepsza z zasobnikiem CWU | KHA-08RY1 + KMK-100RY1 | Zintegrowane 100 litrów, oszczędność miejsca w kotłowni |
Przykładowe koszty eksploatacji dom 150 m²
Dla domu o powierzchni 150 m² z ogrzewaniem podłogowym, zlokalizowanego w centralnej Polsce, zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 9 000 kWh rocznie. Pompa Kaisai KHC-08RY3-B przy SCOP 5,22 zużyje na ten cel około 1 725 kWh energii elektrycznej. Przy aktualnej taryfie G11 (0,65 zł/kWh) roczny koszt ogrzewania wyniesie około 1 121 zł. Dodając koszt przygotowania ciepłej wody (3-osobowa rodzina, około 1 200 kWh ciepła), łączny rachunek wzrośnie do około 1 351 zł rocznie.
Dla porównania, kocioł gazowy kondensacyjny przy obecnych cenach gazu (0,35 zł/kWh) wygeneruje koszt rzędu 3 570 zł rocznie. Pompa ciepła Kaisai zwraca się więc względem kotła gazowego w ciągu 6-8 lat przy uwzględnieniu kosztów inwestycji i dotacji. W przypadku kotła na pellet koszt eksploatacji wynosi około 2 700 zł rocznie, co wydłuża okres zwrotu do 9-11 lat.
Serwis, gwarancja i dostępność części aspekty praktyczne
Standardowa gwarancja 5 lat obejmuje sprężarkę, wymiennik i elementy sterujące. Po rejestracji urządzenia u producenta w ciągu 30 dni od uruchomienia gwarancja wydłuża się do 7 lat, pod warunkiem wykonywania corocznych przeglądów przez autoryzowanego instalatora. Przegląd obejmuje kontrolę ciśnienia czynnika, czyszczenie filtrów, sprawdzenie szczelności układu hydraulicznego i weryfikację parametrów pracy sprężarki.
Koszt corocznego przeglądu w autoryzowanym serwisie wynosi 250-400 zł. W jego trakcie instalator sprawdza, czy SCOP zmierzony przez sterownik pompy odpowiada wartościom katalogowym. Odchylenie większe niż 15% sygnalizuje konieczność interwencji, najczęściej związanej z zatkaniem filtra lub niskim ciśnieniem czynnika. Ten test pozwala wykryć problemy zanim doprowadzą do awarii sprężarki, której wymiana kosztuje 4 000-6 000 zł.
Centralny magazyn części w Polsce oznacza, że podstawowe komponenty (wentylator, zawór rozprężny, czujnik ciśnienia, płytka sterująca) dostępne są w ciągu 24-48 godzin. Sprężarka, jako element najdroższy i najbardziej obciążony, sprowadzana jest zazwyczaj w ciągu 3-5 dni roboczych. W praktyce oznacza to, że poważna awaria sprężarki w środku sezonu grzewczego wymaga tymczasowego ogrzewania elektrycznego lub grzejnikami przenośnymi przez maksymalnie tydzień.
Sieć autoryzowanych instalatorów obejmuje około 180 firm w całej Polsce, z koncentracją w województwach mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. W regionach wschodnich i północno-wschodnich dostępność serwisu bywa ograniczona, szczególnie zimą. Przed zakupem pompy Kaisai warto zweryfikować, czy w promieniu 50 km od Twojej posesji działa co najmniej dwóch certyfikowanych serwisantów.
Kaisai oferuje jeden z najszerszych asortymentów pomp ciepła w Polsce, obejmujący 33 modele o mocach 4-16 kW. Sprawność SCOP 5,20-5,22 przy W35 plasuje urządzenia w górnej części segmentu średniego, a ceny katalogowe od 15 750 zł stanowią około 70-80% kosztu zachodnich odpowiedników. Sieć serwisowa i magazyn części w Polsce zmniejszają ryzyko przestoju, które jest realnym problemem przy urządzeniach sprowadzanych na zasadzie bezpośredniego importu.
Najlepsze zastosowanie dla pomp Kaisai to domy 100-200 m² z ogrzewaniem podłogowym, gdzie liczy się optymalny bilans ceny i sprawności. Warianty „B" umożliwiają uzyskanie dotacji Czyste Powietrze do 40 600 zł, co obniża koszt inwestycji nawet o 75%. Modele z R290 stanowią przyszłościowy wybór pod kątem regulacji środowiskowych, ale wymagają spełnienia dodatkowych wymogów montażowych i ograniczonej dostępności serwisu.
Jeśli posiadasz już projekt domu lub planujesz termomodernizację, skorzystaj z kalkulatora mocy, aby precyzyjnie dobrać urządzenie do zapotrzebowania budynku. Bezpłatna konsultacja z instalatorem autoryzowanym pozwoli zweryfikować warunki techniczne montażu, dostępność serwisu w Twojej okolicy oraz kwalifikowalność do programów dotacyjnych. Te trzy elementy zdecydują o tym, czy wybór Kaisai będzie trafiony, czy lepiej poszukać alternatywy.
Źródła danych: oficjalna karta katalogowa producenta (cennik 2025), lista ZUM NFOŚiGW, normy PN-EN 378-1 (czynniki chłodnicze) oraz PN-EN 12831 (obciążenie cieplne budynków). Dane aktualne na IV kwartał 2025. Strona producenta: kaisai.pl. Baza ZUM: listazum.pl.